Jak dbać o drewniane meble

Jak dbać o drewniane meble

 Jak najlepiej dbać o meble drewniane

 

 Zakup mebli to kosztowna inwestycja, szczególnie, gdy marzymy o tych wykonanych z litego drewna. Warto więc wiedzieć jak właściwie o nie dbać i jakich preparatów używać, by przez długie lata wyglądały jak nowe.

        

Wykonane z drewna surowego najlepiej konserwować tym samym preparatem, którym jest ono pokryte. A więc meble olejowane należy okresowo – np. co 2 miesiące – nacierać olejem, używając czystej, nasączonej nim szmatki. Pomaga to nie tylko konserwować, ale też dokładnie czyścić drewno. Trzeba wykonywać ten zabieg systematycznie. To ważne, ponieważ drewno chłonie olej bardzo powoli i każde kolejne olejowanie pozwala pokryć wierzchnią warstwę, z której preparat przeniknął głębiej, nową świeżą warstwą. Po takim czyszczeniu mebel wygląda jak nowy, znikają wszystkie plamy, rysy, drewno staje się twardsze.

 

Odpowiednie do ich czyszczenia są łagodne mleczka z dodatkiem wosku. Wystarczy niewielką ilość preparatu rozetrzeć na powierzchni i kilka razy przetrzeć miękką, bawełnianą szmatką. Podczas użytkowania mebla należy unikać stawiania na nim przedmiotów mokrych lub gorących – mogą one spowodować rozpuszczenie cienkiej warstwy wosku i odbarwienie powierzchni. W takim wypadku należy ponownie zawoskować cały fragment mebla. W codziennej pielęgnacji konieczne jest regularne ścieranie kurzu miękką ścierką, ponieważ drewno nie lakierowane jest bardzo podatne na wnikanie kurzu i brudu.

 

Najłatwiej utrzymać je w czystości. Gładka, wodoodporna powierzchnia pozwala na używanie szerszej gamy środków, dostępnych w sklepach, bez zagrożenia, że zniszczą mebel. Niektóre z nich, np. spraye i mleczka, zawierają środki antystatyczne, które tworzą na powierzchni mebli ochronną warstwę, zabezpieczającą przed osiadaniem kurzu i ponownym zabrudzeniem. Przed użyciem każdego preparatu należy dokładnie przeczytać ulotkę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wybrany środek jest bezpieczny, wówczas użyjmy najpierw miękkiej, wilgotnej ściereczki i potem wytrzyjmy mebel suchą ściereczką.

 

W mniejszym stopniu zabezpieczone są przed wnikaniem zabrudzeń niż lakierowane. Najbezpieczniej ścierać kurze na sucho i co jakiś czas przetrzeć mebel wilgotną ściereczką. A jeśli z czasem kolor nieco zblednie, wówczas można go odświeżyć, malując sprzęt ponownie tą samą bejcą.

 

Pokryte są cienką powierzchnią drewna. Należy je konserwować podobnie jak meble z drewna litego. Oszczędnie korzystajmy ze środków chemicznych. Po użyciu niewłaściwych środków na gładkich powierzchniach mogą się pojawić przebarwienia, które później bardzo trudno usunąć.


 

  1. Nie używajmy mokrych ścierek, szorstkich szmatek albo tych z długimi włóknami. Nadmiar wilgoci może wniknąć w strukturę drewna, nitki mogą pozaciągać powierzchnię, a szorstka tkanina może ją porysować.
  2. Nie stawiajmy bezpośrednio na meblach (stołach, komodach) gorących naczyń. Mogą one pozostawić trudne do usunięcia, brzydkie ślady.
  3. Nie myjmy mebli za pomocą kuchennych detergentów, mogą bowiem spowodować odbarwienia i zniszczyć meble.

 

żródło: http://www.mojemieszkanie.kobieta.pl