Meble gięte Radomsko

Meble gięte Radomsko

Thonet po dokładnej obserwacji właściwości  włókien  drewna udoskonalił swoją technologię i stał się pierwszym na świecie producentem giętych elementów drewnianych. Wynalazek swój opatentował w okresie biedermeieru, a dzięki uznaniu kanclerza Austrii,  przeniósł się do Wiednia  gdzie od 1849 roku rozpoczął masowa produkcje mebli techniką gięcia prętów drewnianych.

AG-18 TAP rodzina krzesła gięteh Radomsko

AG-18 TAP rodzina krzesła gięteh Radomsko

Do produkcji mebli Thonet używał głównie drewna bukowego które w warunkach przemysłowych łatwo poddawało się opracowanej technologii.  Zaleta tej technologii było też to, że nie wymagała od pracowników specjalnych uzdolnień czy umiejętności w procesie produkcji. Spełniając te wymagania Thonet wyprzedził swoją epokę i odkrył nowy rynek niedrogich mebli produkowanych w długich seriach przeznaczonych zarówno dla mieszczaństwa , urzędów czy kawiarni. W fabrykach Thoneta produkowano przede wszystkim krzesła ( krzesło  model nr 14 w ciągu 40 lat zostało wyprodukowane w ponad 45 mln egzemplarzy), fotele, łóżka i fotele bujane, komplety do salonu, jadalni, sypialni. Krzesła gięte Radomsko | Stołek barowy Meble Radomsko

Krzesła gięte Belehradska Praga
Krzesła gięte Belehradska Praga
Gięte krzesła barowe Pubton
Gięte krzesła barowe Pubton
Meble Radomsko model 14 thonet 150 lat

Meble Radomsko model 14 thonet 150 lat

Użytkując Meble gięte Radomsko , człowiek staje się częścią systemu zwanego układem antropotechnicznym. Elementami tego układu są: część ożywiona, czyli ciało ludzkie oraz nieożywiona – środek techniczny. Układ antropotechniczny powstaje zawsze w celu celowego oddziaływania człowieka na środek techniczny, w tym przypadku na mebel jak np: Taboret barowy z Radomska Nadrzędnym celem inicjowania takich układów jest poprawa estetyki wnętrz mieszkalnych oraz podniesienie ich funkcjonalności, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Ręczne tzw „Hand bent” gięcie drewna polega na włożenie poddawanego gięciu elementu drewnianego do matrycy. Następnie jest on mocowany za pomocą nakłada specjalne klamry do formy i z wyczuciem etapami zagina ręcznie końce elementu mebli w matrycy.

 

W procesie gięcia drewna wykorzystuje najczęściej się buk, które poddaje się działaniu nasyconej pary wodnej o temperaturze około 110 °C. W procesie parzenia drewna elementy uzyskują elastyczność i delikatnie różowy kolor. Długość parzenia drewna zależy od średnicy drewna i jest to bardzo cenna wiedza.

 

Dzięki temu procesowi włókna drewna nie zostają uszkodzone i mimo zmiany kształtu utrzymują swoją wytrzymałość. Proces na pozór prosty się prosty ale w praktyce bardzo długotrwały i został opracowany przez Michaela Thoneta w XIX wieku. Proces ten został opracowany po wielu latach prób, błędów i eksperymentów z różnymi rodzajami drewna przez jego wynalazcę. Od tej pory krzesła gięte są nazywane często po porostu thonetkami. Obecnie proces ten jest wykorzystywany w wielu różnych meblach giętych i stosowany do różnych materiałów jak np. sklejka bukowa.

ZOBACZ WSZYSTKIE krzesła gięte

Polecający – Salon fryzjerski i Moja kosmetyczka

Bezpośrednie linki do oferty krzeseł : meble gięte i taborety barowe